Trojmiasto.pl o Śląskiej Osiem
W ostatnich latach stale wzrasta popularność inwestowania w nieruchomości. Obok zakupu mieszkań na najem krótko- lub długoterminowy oraz lokali usługowych, lokowania środków finansowych w inwestycje hotelowe, rośnie zainteresowanie inwestowaniem w najem instytucjonalny. Lokalnym przykładem takiego rozwiązania jest obiekt Śląska Osiem w Gdańsku budowany przez NDI Development.
Trend inwestycyjny na rynku nieruchomości jest coraz silniejszy – wynika z raportu opublikowanego pod koniec ubiegłego roku przez Narodowy Bank Polski. Tylko w trzecim kwartale 2023 r. zakupy apartamentów aż w 76 proc. były finansowane ze środków własnych.
– Na rynku deweloperskim stale obserwujemy duże zainteresowanie produktami inwestycyjnymi – zauważa Jarosław Bator, prezes NDI Development. – Klienci coraz częściej szukają nieruchomości, które będą możliwie bezobsługowe, ale jednocześnie zagwarantują realną stopę zwrotu. Interesuje ich zinstytucjonalizowana forma najmu, która pozwoli w skuteczny sposób zabezpieczyć oszczędności.
Sposoby inwestowania w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości zyskuje coraz większe grono zwolenników, ponieważ coraz częściej staje się bardziej dochodową alternatywą dla nieprzynoszących zysku lokat. Chociaż istnieje wiele sposobów inwestowania w nieruchomości, ich wybór powinien być uzależniony od obranego przez nas rodzaju strategii i możliwości, jakie niesie za sobą rodzaj, standard i lokalizacja danej nieruchomości. Do najczęściej spotykanych sposobów lokowania oszczędności należą: zakup mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym pod najem długo- i krótkoterminowy, inwestycje hotelowe, nabycie lokalu usługowego oraz zakup nieruchomości pod najem instytucjonalny.
Wynajęcie nieruchomości na dłuższy okres wydaje się być mniej czasochłonnym rozwiązaniem dla inwestora niż przeznaczenie mieszkania na najem krótkoterminowy. Trudno jednak znaleźć solidnego i bezproblemowego najemcę. Żeby zabezpieczyć swoje interesy, warto podpisać umowę najmu okazjonalnego u notariusza. Najem krótkoterminowy jest rozwiązaniem, przy którym inwestor pobiera opłaty za każdą dobę. Sprawdzi się to w centrach miast lub lokalizacjach nadmorskich. W przypadku tej formy inwestowania trzeba się jednak liczyć z koniecznością częstych napraw lub przeprowadzania remontów wynajmowanej nieruchomości, a jeśli decydujemy się na samodzielną obsługę – także z uciążliwością i czasowymi trudnościami w obłożeniu najmu.
Lokowanie środków finansowych w inwestycje hotelowe jest nieco innym sposobem inwestowania w nieruchomości niż zakup mieszkań z rynku pierwotnego lub wtórnego z myślą o najmie krótko- lub długoterminowym. Właścicielami poszczególnych pokoi są osoby prywatne, ale całym obiektem zarządza jedna firma, która dba o to, by pokoje były wynajęte przez jak największą część w roku. Chociaż inwestycje hotelowe nie wymuszają tak wysokich nakładów finansowych jak budowa hotelu, inwestorzy muszą się liczyć z koniecznością dostosowania się do zasad i podporządkowania wystroju wnętrza pod aranżację całego obiektu.
Z kolei instytucjonalny najem mieszkań, znany także jako PRS (ang. Private Rented Sector) jest rozwijającym się w Polsce i Europie sposobem inwestowania w nieruchomości. Lokale przeznaczone na najem instytucjonalny to budownictwo mieszkaniowe, jak i usługowe, zaprojektowane pod funkcję najmu najczęściej średnioterminowego. Głównym wyróżnikiem jest sposób zarządzania taką nieruchomością i poszczególnymi lokalami. Wybór najmu instytucjonalnego chroni właściciela przed nieuczciwymi najemcami. Z punktu widzenia najemcy atutami najmu instytucjonalnego są stabilne warunki, różnorodność oferty i wsparcie we wszelkich sprawach związanych z najmem oferowana przez operatora w systemie ciągłym.
Rosnące zainteresowanie tym sposobem inwestowania jest spowodowane atrakcyjną stopą zwrotu, gwarancją regularnego zysku i możliwością generowania przychodów od razu po zakupie lokalu.
– Klient, decydując się na zakup apartamentu w tej inwestycji, nie musi zajmować się wykończeniem, bo to ma zagwarantowane w umowie kupna. Nie będzie też musiał zabiegać o znalezienie najemców, a następnie o ich obsługę, ponieważ tym zajmuje się operator – podkreśla Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development.
Śląska Osiem w Gdańsku jako obiekt najmu instytucjonalnego
Ciekawym przykładem takiego produktu jest Śląska Osiem w Gdańsku, która oferuje lokale zaprojektowane na podobieństwo budynków PRS-owych. Budowany przez NDI Development apartamentowiec powstaje na Przymorzu, w świetnie skomunikowanej, biznesowej części miasta, w pobliżu biurowców, uczelni i centrów handlowych. W budynku zaplanowano 121 kompaktowych apartamentów inwestycyjnych, wykończonych pod klucz. Wszystkie lokale będą gotowe w tym samym czasie, dlatego prace wykończeniowe nie będą przeszkadzać najemcom, a cały obiekt będzie generował zyski od razu po oddaniu w użytkowanie operatorowi. Obiekt został zaprojektowany pod funkcję najmu krótko- i średnioterminowego. Obiekt oferuje wiele lokali, co oznacza, że może też współpracować z organizatorami turystycznymi i obsługiwać większe grupy.
– Apartamenty inwestycyjne Śląska Osiem znajduje się w biznesowym centrum Gdańska, co gwarantuje nie tylko najemców odwiedzających miasto w formule citybreak czy na pobyty wakacyjne. Jest również świetnym miejscem dla osób przyjeżdżających do Trójmiasta na wydarzenia organizowane przez uczelnie, w pobliskich obiektach biurowych czy Hali Olivia. Do firm zlokalizowanych w centrach biurowych często przyjeżdżają goście, pracownicy z innych oddziałów lub audytorzy IT, którym te przedsiębiorstwa zapewniają nocleg – mówi Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży z NDI Development.
Śląska Osiem posiada lobby z recepcją, strefę coworkingową na parterze i strefę coworkingowo-wypoczynkową na zielonym dachu. Uwzględniono tam również miejsce na pralnię samoobsługową prowadzoną przez operatora, parking rotacyjny, a także pomieszczenie dla rowerów i hulajnóg.
W przypadku obiektu Śląska Osiem operator zastosuje szczególnie atrakcyjne dochodowo połączenie dwóch narzędzi, jakimi są najem łączony i grupowe rozliczanie najmu. Najem łączony oznacza, że oferuje na rynku lokale na okres kilku miesięcy oraz na krótkie pobyty, w zależności od popytu. To od właściciela zależy, na którą formę się zdecyduje. Zadaniem operatora jest uzyskanie najwyższej możliwej ceny i optymalnego obłożenia. Drugim aspektem jest zastosowanie grupowego rozliczenia najmu. Lokale nie będą ze sobą konkurować i nie spowoduje to efektu obniżania ceny z powodu nadmiernej podaży w okolicy. Lokale będą wykorzystywane równomiernie, przez co nie będzie lokali bardziej lub mniej eksploatowanych, a przychody z najmu są dzielone równomiernie pomiędzy właścicieli danej kategorii lokali.
Chociaż istnieją różne sposoby lokowania środków finansowych w nieruchomości, najem instytucjonalny zdaje się być najbezpieczniejszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem dla inwestorów.