Jagiellońska 13 z tytułem Budowa Roku 2023!

Gdańska inwestycja NDI Development zdobyła tytuł Budowy Roku 2023, przyznawany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Doceniona przez konkursową kapitułę Jagiellońska 13 została zaprojektowana w duchu „biophilic design”. Wyróżniają ją m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie wspólne, podwyższony standard wykończenia oraz przenikająca do wnętrz zieleń z nadmorskiego parku.

Obraz kompozytowy: Po lewej: Nowoczesny kompleks budynków mieszkalnych. W środku: Cztery osoby stojące w środku, trzy trzymające oprawione certyfikaty i nagrodę. Po prawej: Zbliżenie innego nowoczesnego budynku mieszkalnego z balkonami otoczonymi zielenią.

Konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa pt. „Budowa Roku” ma bogatą historię. Od 1989 roku odbywa się pod patronatem ministerstw – jednostek centralnych oraz ważnych organizacji. Od początku cieszy się uznaniem środowiska wykonawców i inwestorów w dziedzinie budownictwa. Jego celem jest wyłanianie i promowanie najlepszych budynków i budowli, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Zgłoszone do konkursu obiekty są poddawane trzyetapowej ocenie przez Sąd Konkursowy.

– Mając świadomość jaką renomą cieszy się konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, szczególnie cieszy przyznanie naszej inwestycji tytułu „Budowy Roku 2023”. Dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tego, że Jagiellońska 13 w Gdańsku dziś tak okazale się prezentuje, a dla jej mieszkańców tworzy przestrzeń do życia w dobrostanie. Mogę zapewnić, że ta nagroda jeszcze bardziej nas zmotywuje, aby kolejne nasze projekty były równie dobre, albo jeszcze lepsze – podkreśla Jarosław Bator, prezes NDI Development.

By wspierać wspólnotowość

Wyróżniona Jagiellońska 13 to inwestycja, która mieści się tuż przy Parku Reagana i nieopodal plaży w Gdańsku Przymorzu. Za jej projekt architektoniczny odpowiada Roark Studio. Stylowy budynek składa się z trzynastu kondygnacji nadziemnych oraz dwóch kondygnacji podziemnych. Przenikająca do wnętrza holu zieleń stanowi łącznik między przestrzenią publiczną na zewnątrz, gdzie jest dziedziniec wejściowy i przestrzenią półprywatną, wewnątrz budynku, gdzie zaaranżowano zielone patio. Na parterze mieści się też recepcja, lobby oraz sala spotkań, którą wykorzystać można np. do organizacji okolicznościowego przyjęcia. Na poziomie pierwszego piętra zaprojektowano strefę rekreacyjną dla mieszkańców. Do dyspozycji mają salę klubową z piłkarzykami i bilardem, coffee corner, bawialnię dla dzieci oraz przestrzenie do coworkingu z widokiem na otaczającą budynek naturę.

– Od początku zależało nam, aby umożliwić mieszkańcom wspólne spędzanie czasu. Dlatego poza wyjątkową, nadmorską lokalizacją, Jagiellońską na tle innych inwestycji wyraźnie wyróżniają przestrzenie, które sprzyjają budowaniu społeczności. Uważam, że w dzisiejszych czasach takie wsparcie w tworzeniu wspólnotowości w zupełnie nowych miejscach zamieszkania jest naprawdę istotne – podkreśla Bartłomiej Oset, Wiceprezes NDI Development.

By odtworzyć więź z naturą

Co istotne, Jagiellońska 13 powstała w duchu „biophilic design”, który zrodził się z potrzeby odnowienia i umocnienia nadszarpniętej więzi człowieka i natury. Opiera się m.in. na zastosowaniu we wnętrzach naturalnych elementów – od roślin i całych zielonych ścian, poprzez naturalne oświetlenie, materiały i tkaniny, aż po wzory i motywy nawiązujące do świata przyrody.

– Tworząc projekt Jagiellońskiej 13, chcieliśmy wprowadzić zieleń z pobliskiego Parku Reagana zarówno na działkę, jak i do wnętrza budynku. Parter został zaprojektowany tak, aby otworzyć wschodnie skrzydło w kierunku parku. Budynek przyjął kształt litery „U” skierowanej na południe, z wewnętrznym patio pełnym zieleni, która kontynuację znajduje w dwukondygnacyjnym holu wejściowym. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się obecnością roślinności i lokalnej fauny, a także podziwiać zmieniające się pory roku przez duże przeszklenia. Uważamy, że kontakt z naturą jest kluczowym elementem wpływającym na dobrostan w miejscu zamieszkania – podkreśla Jakub Bladowski, prezes Roark Studio.

Co ciekawe, Jagiellońska 13 to nie jedyna budowa sopockiej Grupy NDI, jaka w tym roku została dostrzeżona przez kapitułę konkursu. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa docenił również Centra Przesiadkowe w Zabrzu, których generalnym wykonawcą były spółki z Grupy NDI.

button_next_post_label

share:

  • FACEBOOK
  • LINKEDIN