Prezes NDI Development panelistą na Europejskim Kongresie Finansowym 2024
Jakie czynniki i trendy ukształtują rynek polskich hipotek w przeciągu najbliższych 3-5 lat oraz jakie działania powinniśmy podjąć, aby zdynamizować rozwój tego rynku?
Jarosław Bator – Prezes NDI Development dyskutował z uczestnikami debaty moderowanego przez Grzegorza Ignaciuka z Cenatorium, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
W panelu dotyczącym aktualnej sytuacji i prognoz kształtowania się rynku nieruchomości w Polsce, omówiono kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, zauważono zmiany nawyków kredytowych i mieszkaniowych klientów. Wartościowe były również przewidywania dotyczące zwiększenia udziału kredytów stało-procentowych na okres 5-7 lat, a także możliwości refinansowania po tym okresie, gdy klient ma opcję wyboru oprocentowania i może zmienić bank. Innymi istotnymi tematami były wymagania związane z ESG, wdrożenie REIT, wprowadzenie podatku katastralnego oraz opcje przyjęcia waluty euro.
Jarosław Bator, Prezes NDI Development, zwrócił uwagę na nienaturalne funkcjonowanie polskiego rynku nieruchomości. Zauważył, że w momencie zakończenia inwestycji deweloperskich, wszystkie mieszkania są już sprzedane ze względu na ogromny popyt. Podkreślił także, że trudności w rozpoczęciu nowych inwestycji wynikają z ograniczonej dostępności gruntów budowlanych, co dodatkowo komplikuje sytuację rynkową.
W dyskusji wzięli udział także:
Adam Berent, Członek Zarządu Millennium Bank Hipoteczny
Piotr Bodył Szymala, Doradca Prezesa Zarządu Santander Bank Polska
Bożena Graczyk, Wiceprezes Zarządu ING Polska
Marek Łach, Dyrektor Pionu Ryzyka Kredytowego Klienta Rynku Detalicznego PKO Bank Polski
Piotr Petelewicz, członek zarządu kierujący pracami zarządu mBank Hipoteczny S.A.
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.